Mojego 2-letniego synka od kilku tygodni boli brzuch. Dlaczego?

Witam, jestem zaniepokojona stanem zdrowia swojego synka, lat 2. Synek od kilku tygodni skarży się na bóle brzucha, nie ma apetytu, występują nudności po posiłku, wymioty sporadyczne. Badania kału nie potwierdziły pasożytow, wyniki krwi są podwyższone -  limfocyty 65, w powtorzonym 63 (norma 20-50), obniżone MCV 78 (norma 85-90), MCH 26 (norma 27-33), ALAT 20, AspAT 40, mocznik w pierwszym badaniu 43, w powtórzonym 20, kreatynina 0.29 (norma 0,67-1,17), w moczu wykryto ketony 15, erytrocyty świeże 3-5. Badanie USG brzucha jest w normie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Przytoczone normy dotyczą osób dorosłych -zarówno odsetek limfocytów, wartości MCV, MCH oraz stężenie kreatyniny są prawidłowe dla płci i wieku dziecka.
Obecność ketonów w moczu, oprócz wskazywania na wiele chorób, o czym należy pamiętać, towarzyszyć może również stanom przebiegającym z głodzeniem. Wspomina Pani  o braku apetytu, więc mogą być tego wynikiem. Oczywiście należy pamiętać o chorobach, którym towarzyszą o czym wspomniałam wcześniej.
Wymienione objawy, zwłaszcza u małego dziecka zawsze wymagają wizyty u pediatry, który zbierze dokładny wywiad i zbada dziecko, obejrzy wyniki badań dodatkowych, a w razie potrzeby zleci kolejne.

Pozdrawiam