Mojego synka boli brzuch - jak mogę mu pomóc?

Witam serdecznie! Chciałabym się dowiedzieć, co się dzieje z moim synem. Mój syn w kwietniu skończy 6 lat, od jakiegoś czasu co wieczór skarży się na ból brzuszka, zaczyna płakać, strasznie się denerwuje, często chodzi do łazienki, boi się. Kiedy pytam, dlaczego boli go brzuszek, odpowiada, że boi się wymiotowania. Nie wiem, czy to jakiś uraz mu został, kiedy kiedyś tam wymiotował, czy to jakaś jego wymówka, ale widzę, że bardzo się męczy z tym... Nic w sumie innego nie mówi, w szkole wszystko jest dobrze, pani nie widzi nic dziwnego. Jeszcze zaczął tak ciężko oddychać. Dodam jeszcze, że w dzień jest w sumie wszystko w porządku. Bawi się z dziećmi itp., a gdy przychodzi wieczór, to tak się dzieje... Bardzo proszę o odpowiedź, bo martwię się strasznie, co to może być. Nie wiem, jak pomóc własnemu synkowi. On jest jeszcze taki mały... :( Z góry serdecznie dziękuję.

Witam!

Bóle brzucha mogą być wynikiem lęku, nawet u małego dziecka. Jednak najpierw należy wykluczyć przyczyny somatyczne zaburzenia (m.in. choroby, urazy). Dlatego warto skorzystać z konsultacji pediatrycznej. Jeśli okaże się, że dziecko jest zdrowe, a Pani nadal sama nie będzie umiała znaleźć przyczyny lęku i zaradzić jej, dobrze byłoby zgłosić się z synem do psychologa dziecięcego. Praca z psychologiem może pozwolić mu poradzić sobie z lękiem i wyeliminować dolegliwości, a Pani pozna przyczynę problemu. W domu warto, żeby zapewniała Pani synowi wsparcie i pomagała mu, kiedy potrzebuje takiej pomocy. Może go Pani zachęcać do mówienia o tym, co czuje i co wywołuje w nim takie, a nie inne emocje. Warto także pytać go o relacje z innymi dziećmi (np. czy nikt mu w szkole nie dokucza, nie wyśmiewa go), o naukę (czy nie boi się chodzić do szkoły, czy nie ma problemów z lekcjami, materiałem) oraz o jego samopoczucie w domu.

Pozdrawiam