Monocytoza w wyniku morfologii krwi

Witam serdecznie! Bardzo proszę o interpretację wyników dziecka wiek 3,5 roku (dziewczynka): WBC-7,71; NEU-2,15; NEU%-27,9; LYM-4,52; LYM%-58,6%; MONO-0,740; MONO%-9600%; EOS-0,221; EOS%-2,870; BASO-0,078; BASO%-1,020; RBC-4,57; HGB-11,8; HCT-35,4; MCV-77,4; MCH-25,8; MCHC-33,3; RDW-10,6; PLT-382,0; MPV-6,53; PCT-0,25; PDW-18,1 Bilirubina całkowita - 0,5, AST-25, ALT-11, Białko ostrej fazy-CRP-0,3 Chciałabym dodać, iż badania zostały wykonane z uwagi na wyniki USG jamy brzusznej, które wykazały powiększoną śledzionę o ok. 2cm. Pozostałe narządy jamy brzusznej w normie i bez żadnych zmian. Badania moczu w normie. Dziecko chorowało ostatnio na wirusowe zapalenie spojówek, poza tym cierpi na zaparcia (wstrzymuje wypróżnianie się i siku). Z góry dziękuję za interpretację.

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam! Przedstawiony wynik morfologii krwi wykazał tylko jedną nieprawidłowość, mianowicie niewielką monocytozę, czyli wzrost odsetka monocytów (9,6% przy standardowej normie do 8%). Takie zjawisko może mieć wiele przyczyn: infekcyjnych, metabolicznych oraz hematologicznych. Monocyty mogą wzrastać w przebiegu infekcji wirusowych, a więc jedną z potencjalnych przyczyn jest przebyta infekcja. W związku z tym warto powtórzyć badanie po ok 2 tygodniach. Jeśli monocyty ciągle będą podwyższone to wskazane będzie wykonanie rozmazu ręcznego krwi z uwagi na powiększenie śledziony w USG jamy brzusznej. Proponuję skonsultować wynik morfologii oraz USG z pediatrą lub lekarzem zlecającym badania. Pozdrawiam serdecznie!