Morfologia 8-miesięcznego dziecka

Morfologia pobrana z palca ze względu na słaby przyrost masy ciała (około 200 g na miesiąc). Dziecko karmione piersią, je również zupki, kaszki, chrupki, ale niestety w niewielkich ilościach. Wyniki: Aparat ABX PENTRA XL 80: hemokryt 34,4, krwinki czerwone 4,36, hemoglobina 11,6, krwinki białe 9,5, wskaźniki czerwonokrwinkowe 79, MCHC 33,8, MCH 26,7, RDW-CV, 11,6, płytki krwi PLT 556, MPV 7,0. Rozmaz (pomiar automatyczny) wart. b NEUT 2,09, wart. % NEUT 22,0 wart. b LYMPH 6,43, wart. % LYMPH 67,7, wart. b MONO 0,68, wart. % MONO 7,2, wart. b EO 0,21, wart. % EO 2,2, wart. b BASO 0,09, wart. % BASO 0,9. Bardzo dziękuję.
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

U dziecka można stwierdzić zwiększoną liczbę płytek krwi. Wyniki ponadto mogą wskazywać na niedobór żelaza, chociaż dziecko nie ma niedokrwistości. Zwiększona liczba płytek krwi może być wynikiem przewlekłego stanu zapalnego (np. przewlekłej infekcji), może jednak pojawiać się również w niektórych nowotworach, konieczna jest zatem wizyta u lekarza.