Morfologia dziecka - czy taki poziom neutrofili jest prawidłowy?

Witam. Dziś odebrałam wyniki 4-letniego synka. Leukocyty, erytrocyty, hemoglobina, hematokryt, MCHC, płytki krwi, limfocyty, bazo i mono oraz MPV są idealne. Jednak martwi mnie ilość neutrofili - 2,3 tys. (norma 3,6-5,4), w procentach to 37,%. Poza tym obniżone są MCV 74,7 (78-93), i MCH 25,5 (27-32). Liczba limfocytów jest większa od neutrofilów. Czy to normalne? Byłam u lekarza i powiedział, że wszystko jest w normie, ale martwię się.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Aby interpretacja morfologii krwi była wiarygodna powinny być znane wartości wszystkich podstawowych parametrów, których niestety nie podała Pani.

Odpowiadając na Pani pytania:
1. Stężenie neutrofili jest prawidłowe. Procentowy udział limfocytów wśród krwinek białych jest u dzieci 4-letnich większy niż neutrofili - jest to sytuacja jak najbardziej normalna.
2. Parametry MCV i MCH (średnia objętość krwinki czerwonej i zawartość w niej hemoglobiny) są rzeczywiście nieco obniżone - może to świadczyć o wyczerpywaniu się rezerw żelaza (warto zadbać, aby w diecie synka znalazła się odpowiednia ilość tego pierwiastka).

Pozdrawiam.