Morfologia krwi- czy mam powody do niepokoju?

Witam! Mam 39 lat, moje wyniki badań morfologii krwi to: Leukocyty-12.7, Erytrocyty-4.9, Hemoglobina-14.7, Hematokryt-44, MCV-90, MCH-30, MCHC-33.3, Płytki krwi-263, Limfocyty%-33%, Inne(Eo,Bazo,Mono)%-9, Neutrofile%-58, Limfocyty#-4.2, Inne(Eo,Bazo,Mono)#-1.1, Neutrofile#-7.40, RDW-CV -14, PDW- 13, MPV- 11.30, P-LCR -36. Wyniki rozmaz krwi met. Schilinga (ICD-9:C32) to : Gran. segmentowane- 47%, Gran. kwasochłonne- 4%, Limfocyty- 44%, Monocyty- 5%. Do wyniku badań dodam że przy wzroście 172 ważę 113 kg (w sumie przy tej wadze czuję się dosyć dobrze i jestem ruchliwym, nie powolnym mężczyzną), palę dosyć dużo papierosów ok 1,5 paczki dziennie. Bardzo proszę o Lekarską interpretację moich wyników badań, czy mam powody do niepokoju z uwagi na podwyższone Leukocyty- 12.7 (norm. 3.8-10.0), Limfocyty#- 4.2 (norm. 1.4-3.5), Neutrofile#- 7,40 (norm. 2.50-7.00), jak można całe wyniki zinterpretować? Za opinię bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

39 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

W wyniku morfologii faktycznie mamy do czynienia z nieco przekroczoną wartością leukocytów. Jednakże muszę podkreślić, że wynik morfologii interpretuje się w całości - a pozostałe parametry są dobre. W rozmazie krwi (ręcznym a to jest bardzo istotne) nie ma nieprawidłowych komórek krwi, nie ma także zaburzonej proporcji pomiędzy poszczególnymi rodzajami leukocytów, więc nie ma na chwilę obecną podstaw do podejrzewania choroby krwi.

Podwyższona liczba leukocytów może być wynikiem niedawno przebytej lub przewlekłej infekcji (np. przeziębienie, ale także ubytki w zębach, lub zmiany zapalne w oskrzelach spowodowane paleniem tytoniu), zażywania leków, alergii.

Trudno mi oceniać co może być przyczyną tego stanu u Pana, nie znając dokładnego stanu zdrowia. Proponuję natomiast powtórzyć badanie za jakiś czas - np. 3 - 4 tygodnie. Dodatkowo można pokusić się o wykonanie OB lub CRP jako wskaźników stanu zapalnego. Z pewnością natomiast proszę pomyśleć o zaprzestaniu palenia tytoniu oraz zmniejszeniu masy ciała.

Pozdrawiam serdecznie