Morfologia krwi - interpretacja

Witam, mam 26 lat, proszę o pomoc w interpretacji wyników i co powinnam zrobić, do jakiego lekarza się udać. Od 3 dni zażywam żelazo i kwas foliowy. Wyniki podaję te, co mam nieprawidłowe: HGB - 8,5; HCT - 26,8; MCV - 60,8; MCH - 19,9; MCHC - 31,7; MO - 0,6; RDW - 17; MPV - 6,8; PDW - 16,7N oraz OB - 25/52. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

26 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie przedstawionych wyników można u Pani rozpoznać niedokrwistość mikrocytarną, najpewniej z niedoboru żelaza. Niedokrwistość ta jest dość spora. Warto oznaczyć dodatkowo - stężenie ferrytyny, TIBC, ewentualnie stężenie żelaza w surowicy.

Nie wiem, czy jest określona przyczyna niedokrwiści, jeżeli nie, to warto skonsultować się z ginekologiem oraz z internistą, którzy będą mogli na podstawie badania i dokładnego wywiadu zaplanować dalszą diagnostykę w kierunku przyczyny niedokrwistości.

Proszę pamiętać, iż preparatu żelaza nie należy przyjmować z posiłkami. Dobrze też zastosować dietę bogatą w żelazo: wątróbka, rośliny strączkowe oraz mięso wołowe, jagnięcina, drób i ryby.

Tutaj znajdzie Pani ciekawy artykuł: niedokrwistość.

Serdecznie pozdrawiam!