Morfologia krwi mojego 2,5-letniego synka

Witam! Bardzo proszę o interpretację wyników mojego 2,5-letniego synka (data urodzenia to 05.07.2007 r.). Martwią mnie pozycje, które są poza normami: Płytki krwi (PLT) 451000/ul (140000-440000). Wzór krwinek białych - aparaturowo: segmenty 51,6% (30-40), kwasochłonne 4,8% (0-4), limfocyty 33,7% (55-65). Wzór krwinek białych - mikroskopowo: segmenty 53% (30-40), limfocyty 34% (55-65). Pozostałe wyniki z krwi mieszczą się w normach. Poza normą jest też wynik z moczu, gdzie ciężar właściwy to 1,029 kg/l (1,05-1,025). Obecnie również czekam na wynik z kału. Zdecydowałam się na wykonanie badań, ponieważ mój synuś jest blady, dość często wymiotował (ostatnio nawet się to uspokoiło), ale wcześniej potrafił wymiotować dwa razy dziennie, póżniej np. dwa razy tygodniowo (zwłaszcza jak od razu jadł obiad po południowym spaniu, aby nie wymiotował, musiałam odczekać co najmniej 30 minut zanim podałam mu jedzenie). Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania dodatkowe?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niestety, do pełnej oceny badania morfologii krwi z rozmazem ręcznym potrzebowałabym wszystkich wyników, a nie tylko tych poza normą. Z tego, co jednak Pani podała, mogę wnioskować, że synek zapewne przechodzi, lub przechodził (nie wiem jaki jest odsetek limfocytów ogólnie), ostrą infekcję, chociaż inne choroby też mogą powodować taki obraz.

Objawy wskazują na gastroenteritis, czyli zapalenie żołądka i jelit, prawdopodobnie pochodzenia bakteryjnego. Bardzo dobrze, że wykonano badania kału, nie napisała Pani jakie. Ważne by wykonać badanie na posiew kału oraz kał na pasożyty. Z innych badań warto wykonać oznaczenie OB oraz CRP, a także w związku z przewlekłymi wymiotami oznaczyć elektrolity (K, Na, Cl). Przydałoby się wykonać badanie usg jamy brzusznej.

Proponuję dalszą opiekę lekarza pediatry, który mogąc zbadać i zebrać dokładny wywiad, ma większą szansę postawić odpowiednie rozpoznanie i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.