Morfologia krwi, żelazo, cholesterol - interpretacja wyników

Witam, odebrałam dzisiaj wyniki i zaniepokoiło mnie kilka wskaźników, które są poniżej lub powyżej HCT 33,9 RDW 14,9 MPV 7,7 IRON 36 CHOL 217.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Aby możliwa była interpretacja morfologii krwi, konieczna jest znajomość wszystkich podstawowych parametrów - niektóre z nich nie mogą być interpretowane w oderwaniu od innych.

Jeśli chodzi o stężenie żelaza: wyrażone było ono w ug/dl (mikrogramach w decylitrze krwi), oznacza to, że Pani wynik jest zbyt niski. Niedobór żelaza prowadzi m.in. do rozwoju niedokrwistości, stąd ważne jest jego uzupełnienie. Należy zadbać, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość produktów bogatych w ten pierwiastek, jak również w poprawiającą jego wchłanianie witaminę C. Za jakiś czas warto powtórzyć morfologię krwi i wykonać badania, które pozwolą na dokładniejszą ocenę gospodarki żelazem.

Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi jest również wskazaniem do zmiany nawyków żywieniowych - należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, produktów smażonych itp. W zamian za to w jadłospisie powinny się znaleźć oliwie z oliwek, świeże warzywa i owoce, ryby.

Z wynikami powinna zgłosić się Pani do lekarza pierwszego kontaktu.

Pozdrawiam.