Morfologia u dziecka

To są wyniki mojego 7-letniego syna. Proszę o interpretację tych wyników: KRWINKI CZERWONE RBC 4.50, HGB 11.7, HCT 36.6, MCV 81.3, MCH 26.0, MCHC 32.0, RDW-SD 39.8, RDW-CV 13.7. KRWINKI BIAŁE WBC 9.25, NEUT 52.90, LYM 21.70, MONO 8.0, EOS 16.30, BASO 0.90. PLATELETS PLT 249, MPV 11.70, PDW 18.10, PCT 0.29, P-LCR 46.50.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Parametry dotyczące krwinek czerwonych są albo na granicy normy, albo lekko poniżej. Możliwe, że u synka rozpoczyna się anemia z niedoboru żelaza (dość częsta u dzieci). Na początek proponuję wzbogacić dietę dziecka w pokarmy zawierające duże ilości tego pierwiastka. Najlepszym źródłem żelaza są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso (szczególnie wątróbka), ryby, żółtko jaja, twaróg, mleko. Pierwiastek ten znajduje się również w warzywach: strączkowych, brokułach, szpinaku, orzechach.

Wśród białych krwinek odsetek eozynofili jest za wysoki. Jednak jeżeli wartość bezwzględna tych komórek (K/ul) nie odbiega od normy, nie należy się niepokoić. Ilość eozynofili zwykle wzrasta w przebiegu chorób alergicznych, atopowych, zakażeń pasożytniczych.

Wartość płytek krwi jest prawidłowa.

Po dokładną interpretację wyniku należy zgłosić się do lekarza, który zlecił badanie - zrobił to w konkretnym celu i najlepiej będzie mógł odnieść wyniki do pacjenta, którego zna.