Mowa nosowa po tonsilektomii

Jeśli nie przejdzie za tydzien miałem napisać (chodzi o mowe nosową po tonsilektomii) minął okrągły tydzien od mojego postu i mowa nosowa wciąż się utrzymuję i wcale nic nie rokuje na to aby miało się poprawić... Spotkałem się z opiniami, że to wraca do normy, ale to kwestia nawet miesięcy... Czy to wiarygodna (i pewna?) teza? Boje się poprostu, że tak mi zostanie :)

Wszystko zależy od rozległości resekcji. Bardzo często przygłos nosowy utrzymuje się około 6-8 tygodni. Z drugiej strony jeśli migdałki były bardzo duże to zmiana głosu jest nieodzowna. Trzeba czekać, nic nie można zrobić.

To już za długo. Być może zbyt rozległa tonnsillektomia znacznie zmniejszyła łuki podniebienne przednie i tylne. Ponad to skróciły je być może ściśgające blizny pooperacyjne. Trzeba ćwiczyć podniebienie miękkie aby je wydłużyć bo zbyt krótkie po zabiegu jest nie szczelne i w trakcie fonacji nie odziela dostatecznie gardła od nosa powodując przecieki powietrza i nosowanie. Mogą też być przecieki płynów do nosa w trkcie picia. To samo nie przejdzie idź do, foniatry. Podstawowe ćwiczenia podniebienia to dmuchanie baloników, zdmuchiwanie świeczek, gra na instrumentach dętych-gwizdek,fujarka, organki itd. Działaj.