Możliwość ciąży po spóźniającym się okresie

Witam! Jestem 20-letnią dziewczyną i od możliwego dnia zapłodnienia okres spóźnił mi się dwa tygodnie, trwał jakieś 4 dni i był słaby oraz bolał mnie brzuch. Czy możliwe, że jestem mimo to w ciąży? Dodam, że od jakiegoś czasu pobolewa mnie brzuch, plecy i kości oraz bywa mi niedobrze, ale nie wymiotuję.

Witam! Stwierdzenie ciąży nie jest możliwe bez pełnego badania ginekologicznego, dlatego konieczna jest u Pani wizyta u ginekologa. Nie u każdej kobiety po zapłodnieniu dochodzi do całkowitego ustąpienia krwawień. Niekiedy mogą one występować cyklicznie przez pierwszy semestr. O ciąży świadczyć też mogą powiększenie i tkliwość piersi, zaburzenia w oddawaniu moczu i zmęczenie. Krwawienie może też niestety świadczyć o wczesnym poronieniu. Nawet wykluczając ciążę, dwutygodniowe opóźnienie okresu, patologiczne krwawienie i ból brzucha muszą być skontrolowane. U kobiety takie zaburzenia mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, chorobami przysadki, guzami, chorobach macicy, stresem, spadkiem masy ciała (anoreksją, bulimią), intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, chorobami tarczycy niektórymi lekami i innymi. Konieczne jest zatem aby została Pani zbadana przez specjalistę. Najprawdopodobniej zleci on również badania hormonalne (LH, FSH, estrogenów, prolaktyny) i wykona badanie USG. Oczywiście stwierdzi też lub wykluczy czy jest Pani w ciąży. Pozdrawiam