Możliwość ciąży przy nieregularnych miesiączkach

Witam, mam 41 lat. Od kilku lat moje miesiączki są nieregularne. Często muszę je wywoływać Duphastonem. Ostatnie dwa cykle nie były wywoływane - przyszły naturalnie. Trwały 24 dni i 40 dni. Po tym ostatnim dłuższym dostałam miesiączkę, która była wyjątkowo skąpa, trwała 6 dni. W 5 d.c. miałam badane FSH - 58,18 i estradiol - 25. Wartości jak przy menopauzie, a przecież miesiączkuję. Czy z takimi wynikami mogę zajść w ciążę? Czy wyjątkowo długi cykl i dziwna miesiączka mogły mieć wpływ na wyniki i czy wartość FSH może spaść sama? Jeśli to możliwe, chciałabym zajść w ciążę. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam, Przyczyn nieregularnego miesiączkowania i zmian stężenia hormonów może być wiele. Najczęściej są to zaburzenia funkcji jajnika i zaburzenia wydzielania hormonów przez przysadkę. W takich przypadkach poza badaniem poziomu hormonów wykonuje się również badania obrazowe jak USG jajników i tomografia/rezonans. Trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia przedwczesnego wygasania czynności jajników. Może on być wywołany zabiegami chirurgicznymi, radio- i chemioterapią, chorobami autoimmunologicznymi, infekcjami, uwarunkowaniami genetycznymi, stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Leczenie polega na podawaniu estrogenów i gestagenów. Również trzeba pamiętać, że menopauza może wystąpić u kobiet nawet 45 letnich a podane przez Panią zaburzenia hormonalne mogą ją zwiastować. Odpowiadając na Pani pytania nieregularna miesiączka prawdopodobnie jest spowodowana zmianami hormonalnymi a nie odwrotnie. Również FSH raczej samo nie spadnie więc konieczna jest kontrola wyników u lekarza. Aby stwierdzić czy może Pani zajść w ciąże musi Pani udać się do ginekologa, który zbierze dokładny wywiad, wykona badanie ginekologiczne, określi pełen panel hormonalny i zrobi badanie USG narządów rodnych z wykorzystaniem sondy dopochwowej aby zobrazować jajniki i endometrium. Dopiero posiadając te wszystkie informacje lekarz może określić czy ciąża jest możliwa lub co należy zrobić żeby ją umożliwić. Pozdrawiam