Możliwość zajścia w ciążę po stosunku 7 dni po okresie

Witam 13 lutego miałam miesiączke przez 6 dni. Czy po 7 dniach po miesiączce mogłam zajść w ciążę? Proszę o odpowiedź. Staramy się o dzidziusia i nadal nic.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To, czy siódmy dzień cyklu jest w Pani przypadku dniem płodnym, zależy m.in. od długości Pani cyklów. Jeśli trwają one 28 dni lub krócej (długość cyklu liczymy od pierwszego dnia miesiączki, aż do dnia przed pojawieniem się kolejnej), to szansa na zapłodnienie istnieje. Dobrze byłoby jednak współżyć również w środku cyklu, owulacja ma bowiem miejsce właśnie wtedy (zazwyczaj ok. 14 dni przed końcem cyklu). Plemniki są natomiast w stanie przeżyć w drogach rodnych do 7 dni. Polecam artykuł o fizjologii cyklu: http://abcantykoncepcja.pl/jak-to-dziala-czyli-fizjologia-cyklu-miesiecz.... Owulację rozpoznać można zwykle również po charakterystycznych zmianach w śluzie szyjkowym - wydzielinie, która wydostaje się z dróg rodnych i którą możemy zaobserwować na bieliźnie. W tym czasie staje się on najczęściej przejrzysty, obfity i ciągnący (często porównywany do białka jaja kurzego).

Pozdrawiam serdecznie!