Możliwość zarażenia ospą

witam ! Jestem w 34 miesiącu ciąży, w dzieciństwie chorowałam na ospę... ale mam też 11 miesięczną córeczkę. W ostatnich tygodniach pomaga mi moja teściowa, ale dwa dni temu była u wnuka który zachorował na ospę ( pojawiły się pierwsze chrosty). Moje pytanie brzmi czy moja teściowa może mnie zarazić.. lub moją córeczką ??? czy powinnam teraz unikać kontaktu z teściową jesli tak to jak długo?? bardzo proszę o informację Z góry serdecznie dziękuję... Małgosia

Szanowna Pani,
Prawdopodobieństwo zachorowania na ospę przez Panią jest niskie. Przechorowana ospa daje w większości trwałą odporność. Również teściowa prawdopodobnie jest odporna mimo, że nie była szczepiona. Mogła zapewne mieć kontakt z chorymi na ospę wcześniej.
Jeśli jednak jest Pani bardzo niespokojna o córkę, to można córkę zaszczepić - lekarz pediatra pomoże w wyborze szczepionki.
Poza tym zachorowanie w 34 tyg. ciąży nie jest niebezpieczne tak bardzo dla płodu jak byłoby to, gdyby zachorowała Pani wczesniej.
z poważaniem,
J.Zachwieja