MR kręgosłupa lędźwiowego: jak interpretować wyniki?

WYNIK: W odcinku lędźwiowym kręgosłupa skrzywienie wypukłe w lewo ze zniesieniem fizjologicznej lordozy. Obniżenie tarczy międzykręgowej L5/S1; zmniejszone uwodnienie krążka międzykręgowego L5/S1. Otwory międzykręgowe zachowane. Na poziomie L5/S1 centralno-lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego na ok. 9 mm dokanałowo i do lewego zachyłka korzeniowego z impresją korzonka nerwowego. Umiarkowanie nasilone zmiany przeciążeniowo-degeneracyjne płytek granicznych trzonów L5 i S1 w przyleganiu do tarczy L5/S1. Guzek Schmorla w płytce granicznej dolnej trzonu kręgu L1. Stawy międzywyrostkowe bez cech patologii. Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy. Z góry dziękuję za odpowiedź. Dodam, że mam 36 lat i jestem kobietą. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania należy rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznym (często postępowanie wynika z obecności lub braku objawów).

MRI kręgosłupa lędźwiowego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków (czyli krążków międzykręgowych)).
Proces zwyrodnieniowy postępuje z wiekiem, ale przyczyniają się do niego także nadmierne przeciążanie kręgosłupa, otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa itp.

Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 5 kręgiem lędźwiowym a 1 kręgiem krzyżowym. Centralno-lewoboczna protruzja, to uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Impresja korzenia nerwowego mówi, iż protruzja krążka międzykręgowego może uciskać struktury nerwowe, w tym przypadku nerw, dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd).

Dodatkowo w obrazie kręgosłupa uwidoczniono skrzywienie, jednak nie został podany tzw. kąt Cobba, który określa jego wielkość.

W zależności od występowania dolegliwości oraz uwidocznienia objawów neurologicznych stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe) lub operacyjne.
Proszę skonsultować wynik z ortopedą lub neurochirurgiem.

pozdrawiam