Na co wskazują moje objawy i wyniki badań?

Witam, od kilku miesięcy fatalnie się czuję - zmęczenie, senność, depresja, sucha skóra, nadwaga, dziwne apetyty, np. na słone rzeczy, łamliwe paznokcie, rzadkie włosy, spowolnienie psychofizyczne, znaczne pogorszenie pamięci, problemy z dobudzeniem itp. USG tarczycy wykazało jej pomniejszenie, ok. 13 ml, i guzek w prawym płacie. Oto wynik biopsji: Pośród gęstego, rozlanego koloidu rozproszone niewielkie zespoły normotypowego nabłonka tarczycowego, ze słabo wydzielającymi się strukturami pęcherzykowymi, pojedyncze limfocyty i makrofagi. Tyreocyty małe, normobarwliwe, bez niepokojących cech cytologicznych. Obraz cytologiczny zmiany łagodnej, najprawdopodobniej natury hiperplastycznej, ze zwyrodnieniem koloidowym. Moje wyniki są następujące: TSH - 2,02 (0,27-4,2), fT3 - 6,27 (3,1-6,8), fT4 - 16,07 (12-22), magnez - 2,2 (1,7-2,6), wapń - 8,7 (8,8-10,2), potas - 4,9 (3,5-5,2), sód - 145,1 (135-145), glukoza 100 (60-99), RBC 4,07 (4-5,4), HGB 12,8 (12-16). Przeciwciała: AntyTG 20,59 (< 115), AntyTPO 9,81 (< 34). Czuję się nadal okropnie, zaczęła mi jeszcze mrowić ręka i mam jakieś czerwone kropki na przedramionach. Z takimi wynikami, mam wrażenie, nie mam czego szukać u endokrynologa. Co robić i co może mi być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przedstawione objawy mogłyby się wiązać z niedoczynnością tarczycy, ale u Pani prawidłowe wyniki hormonów wykluczają tę chorobę. Wynik biopsji tarczycy nie wykazuje obecności zmian podejrzanych - nowotworowych, aczkolwiek tu zawsze ważny jest wywiad, badanie chorego, dokładne dane z usg tarczycy. Trudno powiedzieć, co jest przyczyną tych dolegliwości, zwłaszcza, że nie podaje Pani kompletu badań, tylko wybiórcze parametry.

Podane wyniki są prawidłowe, choć nie wystarczające dla interpretacji np. brak całej morfologii, informacji o białych ciałkach krwi itd. W związku z objawami proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który Panią dokładnie zbada, zleci brakujące, a ważne badania, i zaproponuje dalsze postępowanie. Tarczyca wydaje się tu nie mieć nic do rzeczy. Być może wskazana będzie konsultacja neurologiczna i psychiatryczna, ale o tym zdecyduje już wspomniany lekarz rodzinny.

Pozdrawiam.