Na czym polega chemioterapia i leczenie indukcyjne przy ostrej białaczce limfoblastycznej?

Ostra białaczka limfoblastyczna, klasyfikacja kliniczna; LRG, dziewczyna,18 lat. Ile trzeba przebywać w szpitalu podczas leczenia indukcyjnego? W jakiej posaci podawane są leki? Leczenie to musi odbywać się w szpitalu? Jakie są skutki przyjmowania glikokortykosteroidów wraz z cytostatykami? Doradzana jest dodatkowa terapia w postaci chemii. W jakim okresie po leczeniu indukcyjnym chemia będzie podana? Będzie w stanie zdać maturę? Choroba dopiero co została zdiagnozowana. Bardzo boję się o moją dziewczynę. Bardzo proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Proponuję lekturę naszego opracowania - podaję link: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-ostrej-bialaczki-limfoblastycznej.

Jeżeli chodzi o Pana pytania to:
Leczenie indukcyjne musi odbywać się w szpitalu. Leczenie białaczki obejmuje podawanie szeregu leków drogą dożylną. Są to oczywiście przede wszystkim leki cytostatyczne, czyli inaczej mówiąc, chemioterapia. Sterydy są częścią schematu leczenia. Podobnie jak podanie leków do kanału kręgowego, co zapobiega rozsiewowi choroby do centralnego układu nerwowego, czyli mózgu i rdzenia kręgowego.

Objawy uboczne leczenia obejmują przede wszystkim nudności i wymioty, utratę włosów, obniżenie odporności (chorzy muszą przebywać w izolacji),  problemy z przewodem pokarmowym (nadżerki, zmiany grzybicze).

Co do kontynuacji nauki, obawiam się, że jednak będzie trzeba odłożyc póki co plany na przyszły rok, i skupić się teraz przede wszystkim na wyleczeniu z choroby. Najlepsze, co może Pan zrobić, to wspierać dziewczynę i starać się podtrzymywać ją na duchu, aby nie traciła woli walki z chorobą.

Pozdrawiam serdecznie