Na czym polega zabieg pobrania wycinka z węzłów chłonnych?

Po całkowitym wycięciu czerniaka, który okazał się złośliwy, będę miał pobranie wycinka z węzłów chłonnych. Proszę o odpowiedź, w jakim celu wykonuje się ten zabieg, w jakim znieczuleniu, ile on trwa i jak mniej więcej wygląda, czy niesie jakieś ryzyko? Jakie mogą być wyniki, a jeśli złe to jak wygląda dalsze leczenie? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam. A.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Badanie wykonuje się w celu sprawdzenia czy doszło do przerzutów (węzły są pierwszym "przystankiem" dla komórek rakowych z guza w trakcie jego rozprzestrzeniania się po organizmie. Biopsję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa kilka minut. Polega to na wprowadzeniu specjalnej igły ze strzykawką, przy pomocy której pobiera się fragment węzła chłonnego, który następnie oceniają histopatolodzy. Jeśli badanie wykaże obecność komórek rakowych w węźle, to po pierwsze zostaną one usunięte, a po drugie rozpocznie się diagnostyka w kierunku przerzutów odległych.