Na czym polega zespół falotopodobny?

U mojego synka w 1 d ż wykryto zespół falotopodobny, ASDII, obs vMV. Chcieliśmy wraz z mężem dowiedzieć się na czym polega ta choroba. Synek jest pod stałą opieką kardiologa w CZDz na każdej wizycie ma robione EKG i nic poza tym nam nie mówią tyle że ma przyjmować leki VEROSPIRON 2 razy dziennie

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Zespół Fallota jest charakterystyczną wrodzoną (najczęstszą) siniczą wadą serca i mianem zespołów falotopodobnych opisuje się wady o budowie podobnej do zespołu Fallota, których nie można jednoznacznie sklasyfikować. Leczenie wad najczęściej jest operacyjne, a wyniki leczenia są dobre, zależą jednak od dokładnej lokalizacji wad serca.
Klasyczny zespół Fallota obejmuje przesuniecie aorty w prawo, ubytek przegrody międzykomorowej, zwężenie tętnicy płucnej i przerost prawej komory. U syna zaobserwowano dodatkowo ubytek przegrody międzyprzedsionkowej i nieokreśloną wadę zastawki mitralnej.
Wskutek wady krew żylna miesza się w sercu z krwią tętniczą (z płuc) i utlenowanie krwi jest gorsze. Nieprawidłowa budowa prowadzi do nadmiernego obciążenia mięśnia sercowego, wiąże się z częstszymi infekcjami wsierdzia i wymaga leczenia.
W związku z tym czeka Państwa najprawdopodobniej dalsza diagnostyka wady, w zależności od stanu dziecka leczenie operacyjne może mieć miejsce w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy.
Verospiron jest diuretykiem, lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia i leczeniu odwadniającym.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zespół fallotopodoby to schorzenie podobne do tetralogii Fallota . Jest on chorobą o podłożu genetycznym, która dotyka najmłodszych. Schorzenie to dotyczy czterech wad mięśnia serca, które występują jednocześnie, dlatego też choroba ta określana jest mianem zespołu zaburzeń. Na Tetralogię Fallota składają się cztery wady serca, które występują jednoczenie w owym zespole chorobowym:

1. Patologiczny otwór w przegrodzie międzykomorowej.
2. Zwężenie ujścia w tętnicy płucnej.
3. Przerost mięśnia sercowego.
4. Przemieszczenia aorty.

Pierwsza wada serca oznacza ubytek w przegrodzie międzykomorowej - dziurę w ścianie oddzielającej komory serca, co uniemożliwia swobodny przepływ krwi zaopatrzonej w tlen do aorty.

Z kolei zwężenie ujścia tętnicy płucnej utrudnia przepływ krwi z prawej komory do tętnic płucnych, co zmusza serce maluszka do cięższej pracy. Mimo to do płuc nie dociera wystarczająca ilość krwi.

W dalszej kolejności dochodzi do przerostu mięśnia sercowego w wyniku zgrubienia prawej komory, co spowodowane jest zwiększoną pracą serca.

Do wad serca występujących w tej chorobie zalicza się także przesunięcie aorty w prawo, co powoduje że na skutek powyższych działań krew pompowana z serca do ciała jest uboga w tlen. Aorta znajduje się bowiem jednocześnie nad prawą i lewą komorą.

Lek. RafaĹ Gryszkiewicz

Tak naprawdę jestem zdziwiona, że skoro macie Państwo dziecko z wadą wrodzoną serca będące pod kontrolą Centrum Zdrowia Dziecka, to nikt nie poświęcił Państwu czasu na wyjaśnienie istotny wady, a Państwo przez ten czas nie zdobyli się na odwagę by zapytać o to opiekującego się dzieckiem kardiologa.
Zespół Fallota to wada wrodzona serca pod postacią: zwężenia pnia płucnego, ubytku w przegrodzie międzykomorowej, aorty jeźdźca czyli odejścia aorty znad obu komór,przerostu prawej komory (to tzw tetralogia Fallota) może też temu towarzyszyć ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (wówczas jest to pentalogia Fallota).
Zespół fallotopodobny to wada serca nie w pełni spełniająca kryteria w/w.
ASD II to nic innego jak ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej typu II (to określa jego lokalizację w przegrodzie międzyprzedsionkowej).
Proszę śmiało pytać o wszystko prowadzącego lekarza, w końcu to Państwa dziecko i muszą Państwo być zaznajomieni z chorobą synka, objawami, rokowaniem, proponowanym leczeniem, na co zwrócić uwagę w zachowaniu dziecka itp.
Pozdrawiam
M. Muzolf