Na jaką chorobę wskazuje powiększona wątroba?

na jaką chorobę wskazuje powiększona wątroba?? Podczas badania USG wykazało , że wątroba jest powiększona 3 cm.. Przy tym również puchnie cała prawa noga.. Proszę o odpowiedż...

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Powiększenie wątroby może być objawem wielu nieprawidłowości. Niektóre z nich to nadużywanie alkoholu, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zastoinowa niewydolność serca, nowotwory, mononukleoza, wrodzone zaburzenia metabolizmu, pierwotna marskość żółciowa, sarkoidoza, zespół Reye’a, wirusowe zapalenie wątroby, obecność torbieli lub ropni wątroby czy marskość. Wskazana jest wizyta u lekarza.