Na jaki wybór szczepień dla dziecka się zdecydować?

proszę doradzić co lepsze : szczepieńa bezpłatne (refundowane) czy zalecane odpłatne 5 w 1 Pentaxim dla noworodka i czym lepsze ? I czy jest potrzeba w szczepieniach dodatkowych : szczepienia przeciwko pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej, biegunce rotawirusowej (rotawirusom), szczepienia przeciwko WZW typu A ?

Milena Lubowicz

Szczepienia bezpłatne i te płatne zapewniają dziecku taką samą ochronę przed danymi chorobami, natomiast różnica znaczna jest w ilości wkłuć (przy wizycie szczepiennej dziecko dostaje 1 wkłucie zamiast 3, takich wizyt są 4). Jeżeli zaś chodzi o szczepienia dodatkowe, to oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela, natomiast chronią one przed groźnymi chorobami, oraz takimi, które dają ciężki powikłania. Proszę porozmawiać z pediatrą. Pozdrawiam