Nabrzmiałe piersi i guzki

Witam! Mam 28 lat. Od jakiegoś miesiąca mam obrzmiałe piersi, częste kłucie i guzki w obu piersiach, w lewej piersi większy (po miesiączce również). Do tego często zaczęła mnie boleć głowa, a na domiar złego dostałam okres 8 dni za wcześnie. Robiłam test ciążowy, wyszedł negatywny. Wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień. Jakie mogą być przyczyny. Czy te guzki to coś niepokojącego?

Witam serdecznie!

Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą być związane ze stresem, przebytą lub toczącą się infekcją, stosowaniem diety, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, zaburzeniami hormonalnymi. Czasami krwawienie pojawiające się przed terminem może wystąpić także w ciąży i należy pamiętać, że we wczesnej fazie ciąży nie zawsze test ciążowy jest wiarygodny.

Powyższym zaburzeniom tym mogą towarzyszyć zmiany w tkance piersi jak uczucie bolesności, obrzmienia, czasami wyczuwalnych nierówności w ich obrębie - co być może wyczuwa Pani jako guzki.

Trudno do końca ustosunkować się do tych zmian nie mając możliwości badania ani wypytania o ważne szczegóły - tzn. dotychczasowy przebieg miesiączkowania, okoliczności, które mogłyby spowodować wystąpienie dolegliwości.

Zmiany guzkowe w piersiach w większości mają charakter łagodny, zwłaszcza u młodych kobiet.

Oczywiście jak najbardziej wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa, który będzie miał okazję Panią zbadać i porozmawiać o szczegółach.

Pozdrawiam