Nadmierna wydzielina z dróg rodnych w ciąży

Witam, jestem w 15. tyg. ciąży. Od dłuższego czasu mam dość obfitą wydzielinę wodnistą z pochwy. Bałam się, że to sączące się wody płodowe (zwłaszcza, że poprzednią ciążę przez to straciłam z powodu infekcji). P. doktor zrobił USG i zbadał papierkiem lakmusowym i stwierdził, że to nie wody. Przepisał leki na grzybicę, ale ta wydzielina po zastosowaniu leku nadal się utrzymuje. Bardzo się martwię, często budzę się po nocy z wilgotną bielizną. Proszę o odp. Jaka może być przyczyna? Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie, wodnista wydzielina z pochwy, nawet bardzo obfita może być wariantem normy. Ważne jest by w tym momencie wykonać badanie na obecność wód płodowych. Odpowiednie zabarwienie papierka lakmusowego wyklucza ich obecność, tak jak miało to miejsce u Pani. Myślę, iż w obecnej sytuacji wartościowym badaniem może okazać się ocena USG szyjki macicy. Podczas badania, będzie widać czy szyjka się skraca i rozwiera, a co za tym idzie można ocenić ryzyko wystąpienia powikłań. Proszę pamiętać, iż w przypadku zaistnienia grzybicy dróg rodnych śluz lub wydzielina wydobywająca się z pochwy jest najczęściej biała, lepka i gęsta. Często towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Obowiązkowo musi Pani być pod opieką lekarza, nawet częściej niż jest to normalnie zalecane. Należy też wspomnieć, iż w związku z nadmierną produkcją wydzieliny konieczna jest odpowiednia higiena, oczywiście bez przesady ze względu na fakt, iż przy zbyt rygorystycznym podejściu można pozbyć się naturalnej ochrony dróg rodnych jaką jest fizjologiczna flora bakteryjna.