Nadmierne owłosienie a podwyższony adrostedion

Witam,mam 18 lat i jestem dziewczyną. Mam problem z owłosieniem .Od dwóch lat chodze do endokrynologa. do którego mam wątpliwości Po badaniach, pani doktor powiedziała, że mój problem nie jest genetyczny ponieważ mam podwyższony adrostedion,ciągle waha się w granicach 6, jednak po 2 latach przyjmowania Pabi Deksametazolu stwierdziła, że jednak nie jest w stanie mi pomóc. Zaleciła Badanie KortyzoluJakie mogą być przyczyny mojego problemu? Szukam nowego lekarza,jednak nie jest to proste.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Androstendion obok dihydroepiandrostendionu (DHEA) należy do androgenów nadnerczowych, czyli hormonów steroidowych wytwarzanych przez warstwę siatkowatą kory nadnerczy. Nadnercza wytwarzają te hormony u obu płci. Dodatkowym źródłem androstendionu u kobiet są natomiast jeszcze jajniki. Wysoki poziom androstendionu obserwuje się w przebiegu min: maskulinizacji (czyli występowaniu u kobiet cech typowych dla mężczyzn np. nadmiernego owłosienia, zmiany barwy głosu, zmiany sylwetki itp.), zespołu policystycznych jajników (PCOS) (schorzenie dość powszechne u kobiet w wieku rozrodczym, objawiające się zaburzeniami miesiączkowania, rozwojem nadmiernego owłosienia, trądzikiem, łojotokiem, otyłością, bardzo częsta przyczyna niepłodności), zespołu Cushinga.