Nadpłytkowość a możliwe konsekwencje

Witam Mam 30 lat i od ponad roku leczę się u lekarza hematologa jak i u lekarza rodzinnego na nadpłytkowość ( wynik jest średnio w granicy 450). Przyjmowałam żelazo i wtedy płytki spadły do 400. Lecz gdy skończyłam przyjmować lek to wyniki niestety znowu wzrosły. Chciałabym wiedzieć do czego mogą prowadzić ciągle podwyższone płytki. Oraz czy powinnam prosić lekarzy o jakieś dodatkowe badania ??
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Witam, W niektórych laboratoriach normą dla płytek krwi jest 450 000/ul więc najpierw należy sprawdzic jakie są normy dla laboratorium, w którym wykonywała Pani badanie. Przyczyny zwiększonej liczby płytek mogą byc różne m.in: niedokrwistość z niedoboru żelaza, przewlekłe choroby infekcyjne i zapalne , stany po ostrej utracie krwi, stan po usunięciu śledziony, alkoholizm, stosowanie niektórych leków . Jeśli po przyjmowaniu żelaza liczba płytek zmniejszyła się byc może należałoby skontrolowac teraz parametry gospodarki żelazem: TIBC, żelazo, transferynę oraz wykonac morfologię, MCV oraz MPV. Ilośc krwinek nie jest znacznie podwyższona, a więc jeśli odczuwa Pani jakieś objawy mogą one byc spowodowane np. zmniejszeniem ilości żelaza w organiźmie, a nie jedynie podwyższeniem ilości płytek. W sprawie dodatkowych badań i ewentualnego leczenia najlepiej skontaktowac się z lekarzem rodzinnym.

0
Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam,
Szanowna Pani, długotrwałe skutki nadpłytkowości mogą powodować dolegliwościami zakrzepowymi i mikrozatorowością. Jednakże w Pani sytuacji gdy wyniki są wynikiem niedoboru żelaza to podstawą leczenia powinno być ustabilizowanie poziomu żelaza. Gdyby pomimo tego stan ten się utrzymywał proszę o konsultację w celu wykonania dodatkowych badań. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty