Nadpłytkowość a możliwe konsekwencje

Witam Mam 30 lat i od ponad roku leczę się u lekarza hematologa jak i u lekarza rodzinnego na nadpłytkowość ( wynik jest średnio w granicy 450). Przyjmowałam żelazo i wtedy płytki spadły do 400. Lecz gdy skończyłam przyjmować lek to wyniki niestety znowu wzrosły. Chciałabym wiedzieć do czego mogą prowadzić ciągle podwyższone płytki. Oraz czy powinnam prosić lekarzy o jakieś dodatkowe badania ??

Magdalena Mroczek

Witam, W niektórych laboratoriach normą dla płytek krwi jest 450 000/ul więc najpierw należy sprawdzic jakie są normy dla laboratorium, w którym wykonywała Pani badanie. Przyczyny zwiększonej liczby płytek mogą byc różne m.in: niedokrwistość z niedoboru żelaza, przewlekłe choroby infekcyjne i zapalne , stany po ostrej utracie krwi, stan po usunięciu śledziony, alkoholizm, stosowanie niektórych leków . Jeśli po przyjmowaniu żelaza liczba płytek zmniejszyła się byc może należałoby skontrolowac teraz parametry gospodarki żelazem: TIBC, żelazo, transferynę oraz wykonac morfologię, MCV oraz MPV. Ilośc krwinek nie jest znacznie podwyższona, a więc jeśli odczuwa Pani jakieś objawy mogą one byc spowodowane np. zmniejszeniem ilości żelaza w organiźmie, a nie jedynie podwyższeniem ilości płytek. W sprawie dodatkowych badań i ewentualnego leczenia najlepiej skontaktowac się z lekarzem rodzinnym.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, długotrwałe skutki nadpłytkowości mogą powodować dolegliwościami zakrzepowymi i mikrozatorowością. Jednakże w Pani sytuacji gdy wyniki są wynikiem niedoboru żelaza to podstawą leczenia powinno być ustabilizowanie poziomu żelaza. Gdyby pomimo tego stan ten się utrzymywał proszę o konsultację w celu wykonania dodatkowych badań. Pozdrawiam