Trzon macicy a jego nadszyjkowe usunięcie

Nadszyjkowe usunięcie trzonu macicy. Mam 48 lat,5 miesięcy temu miałam operację-nadszyjkowe usunięcie trzonu macicy z powodu długotrwałego krwawienia z dróg rodnych i mięśniaka.Teraz czuje się już dobrze,miałam miesiączke(miało jej nie byc wogóle).Mam pytanie;co dzieje sie teraz z moimi jajnikami skoro zostały odcięte od usuniętej macicy i czy szyjka macicy została zaszyta po amputacji trzonu macicy? Może te pytania mogą wydawać się dziwne, ale w sumie nie wszystko zostało mi dokładnie wyjaśnione tak, jak ja bym tego chciała i mam nadzieję, że tutaj uzyskam wyjaśnienie moich wątpliwości. Jakie skutki dla organizmu będzie miało usunięcie trzonu macicy? Na co powinnam być przygotowana? Może powinnam jeszcze coś wiedzieć, o czym na przykłąd lekarze zapomnieli mi powiedzieć? Będę wdzięczna za każdą informację i odpowiedź w mojej sprawie. Serdecznie pozdrawiam.

Funkcja jajników pod względem hormonalnym nie zmieni się. Nadal będzie Pani odczuwała zmiany podczas cyklu. W tym samym czasie jak bez usunięcia macicy pojawi się menopauza, czyli ostatnia miesiączka. Istnieje pewne ryzyko tworzenia się czynnościowych torbieli jajników prawdopodobnie z uwagi na zmiany w ukrwieniu przydatków. Szansa ta jest spora i wynosi około 40%. Wymaga to zazwyczaj jedynie obserwacji. Natomiast szyjki nie zaszywa się, pozostaje kanał szyjki macicy. Zaopatruje się tylkio tak, żeby nie było krwawienia. W szyjce jest błona śluzowa, która tak samo jak błona śluzowa trzonu, reaguje na zmiany hormonalne w cyklu, a zatem wzrasta i później sie złuszcza. Zatem będzie Pani miała bardzo skąpe miesiączki. Jeśli szyjki zostawiono za dużo, czyli razem z częścia cieśni macicy, to miesiączki będą obfitsze. Ciąże zdarzają, ale oczywiście niezwykle rzadko i są to ciąże ektopowe w jamie brzusznej. Opisano ich jednak około 100- 200 na Świecie.