Nadwaga a dokładność badania połówkowego

Witam! Jestem w 21 tygodniu ciąży. Dodam, że miałam nadwagę przed ciążą, także i teraz ją mam. Miałam wczoraj usg połówkowe przez brzuch i lekarz stwierdził, że nie może dokonać anatomii płodu, bo moja tkanka tłuszczowa bardzo przeszkadza w ocenie narządów dziecka. Powiedział tylko, że waga płodu odpowiada tygodniowi ciąży, tzn. 343 gram., a z usg wychodzi, że to 20 tydzień i 4 dzień. I serce bije miarowo oraz kręgosłup jest symetryczny. Dodał też o kończynach itp. sprawach. Chciałam zapytać, czy to źle, że nie dokonał oceny anatomii płodu? Czy to w ogóle będzie możliwe, bo przecież moja tkanka tłuszczowa nie zmaleje w ciąży? Kazał przyjść za 2 tygodnie. Proszę o odpowiedź, czy mam się niepokoić i czy może być coś nie tak, skoro nie dokonał tej oceny? Czy wybrać się do innego lekarza? W opisie usg mam napisane: serce płodu miarowe, łożysko na tylnej ścianie i biometrię mam załączoną, tzn. różne pomiary.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Okres między 18. a 22. tygodniem ciąży jest optymalny dla badania w USG anatomii dziecka. Kiedy podskórna tkanka tłuszczowa jest obfita, czasem rzeczywiście trudno ocenić dokładnie płód. Może przy następnym badaniu dziecko będzie inaczej ułożone, co ułatwi ultrasonografiście dokładniejszą ocenę jego budowy. Myślę, że nie ma Pani powodów do niepokoju jeśli chodzi o badanie USG. Powinna Pani natomiast zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia, tak by nie przybierać zanadto już na wadze. Kobiety bardzo otyłe w zasadzie w ogóle nie powinny tyć w ciąży. Zbyt duża masa jest niekorzystna dla zdrowia matki, a w konsekwencji i dziecka wewnątrz jej łona. Predysponuje do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego, żylaków, zakrzepicy, przedłużonego porodu, gorszego gojenia rany krocza czy po cięciu cesarskim. Dziecko może też być zbyt duże, co może spowodować utrudniony poród siłami natury, lub przeciwnie - ulec wewnątrzmacicznemu zahamowaniu wzrostu.
Warto więc zadbać o prawidłowe odżywianie i wysiłek fizyczny choćby na tym etapie ciąży, na którym Pani jest teraz!

Pozdrawiam serdecznie!