Nadwaga - co zrobić, aby schudnąć?

Witam, mam 19 lat, ważę 68 kg przy wzroście 165 cm. Chciałabym bardzo schudnąć 10 kg, proszę o pomoc, jakąś stosowną, niedrogą dietę... Mam problem, ponieważ nie mogę sobie niczego odmówić, wiem, że musiałabym popracować nad silną wolą. Pomóżcie!

19 LAT ponad rok temu

Witam,
przede wszystkim powinnaś uświadomić sobie jak istotne dla Twojego zdrowia, sylwetki i samopoczucia jest właściwe odżywianie. Dieta odchudzająca nie powinna polegać na restrykcyjnym ograniczaniu podaży kalorii oraz pomijaniu posiłków. Najważniejsza jest regularność oraz odpowiednia motywacja.
Mądra dieta nie jest trudna i nie wymaga wielu wyrzeczeń, a utrata masy ciała jest trwała. Odchudzanie nie musi polegać na ciągłych wyrzeczeniach i ograniczaniu jedzenia. Owszem powinnaś unikać słodyczy, produktów typu fast food, gazowanych napoi, tłustych potraw, ale w niczym nie należy przesadzać.
Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zrezygnować z jednej z wyżej wymienionych potraw, jedz ją, ale znacznie rzadziej i w mniejszych ilościach. Zaplanuj sobie, że możesz jeść słodycze np. raz na 2 tygodnie, ale niech to będą 3 kawałki czekolady, a nie całe opakowanie. We wszystkim należy zachować umiar.
Dodatkowo bardzo ważna jest motywacja, której nie stracisz, jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na smakołyk.
Powinnaś również poszukać tzw. odchudzonych przepisów na swoje ulubione potrawy, dzięki czemu będziesz jadła zdrowiej i smaczniej.
Przede wszystkim unikaj diet popularnych, których wynikiem jest efekt jojo, a także brak podstaw zdrowotnych. Najlepiej udaj się do specjalisty, który przed ułożeniem diety wykona z Tobą wywiad żywieniowy, mający na celu dostosowanie programu odchudzającego do Twoich potrzeb, możliwości oraz preferencji.
Dodatkowo dietetyk nauczy Cię jak w przyszłości zdrowo się odżywiać i nie doprowadzić do ponownego przybierania na masie ciała. Wszystko zależy od Twoich chęci, dlatego nie zrażaj się drobnymi niepowodzeniami.
Na początek możesz zapoznać się ze zdrowymi zasadami żywienia i zacząć się do nich stosować. Dzięki temu uzyskasz niezbędną wiedzę potrzebną do prawidłowego odżywiania. Dodatkowo pamiętaj o aktywności fizycznej, która przyspiesza tempo przemiany materii i pozwala na efektywniejszą utratę masy ciała.
O zdrowych nawykach przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/7-sposobow-na-zrzucanie-wagi-bez-diety
Przykładowe ćwiczenia i informacje dotyczące aktywności fizycznej znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl
Pozdrawiam