Nadwaga - czy jest genetyczna?

Mam 16 lat, 160 wzrostu i ważę 65 kg. Stosowałam już wiele diet, ale nic mi nie dawały. Moja mama też jest przy tuszy. Czy to może być genetyczne? Myślałam, że nie poszłam w nią, ponieważ do 2 klasy gimnazjum byłam szczupła. Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost są odpowiednie dla podanego wieku. Występuje niewielka dysproporcja w budowie ciała. Odchudzanie w Twoim przypadku nie jest konieczne. Ponieważ twój organizm nieustannie się rozwija nie powinnaś odchudzać się na własną rękę. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna oraz unikanie dużej ilości słodyczy. Jeżeli cokolwiek Cię niepokoi powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.