Nadwaga nastolatki: jak mogę schudnąć bez efektu jo-jo?

Witam, mam 16 lat, ważę 95 kg przy wzroscie 170 cm. Problemy z nadwagą mam już od 6 roku życia. Praktycznie cały czas jestem na diecie, ale jak już udało mi się schudnąć, to oczywiście po jakimś czasie przybrałam dwa razy wiecej. Próbowałam już wszystkiego, nawet byłam w sanatorium, po którym przytyłam 7 kg. Mam już dość swojego wyglądu, ale nie wiem, co mam robić. Bardzo proszę o pomoc!
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich, Twój wzrost znajduje się w normie wieku, natomiast masa ciała znajduje się znacznie powyżej górnej granicy normy.
Wskaźnik BMI sugeruje otyłość pierwszego stopnia.
W związku powyższym konieczna jest redukcja masy ciała.
Proces ten wymaga konsekwentnego postępowania, które powinno wiązać się ze zmianą stylu życia. Nie ma idealnej metody, wszystkie mogą być skuteczne jeśli człowiek wykaże się silną wolą i determinacją.

Należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki).
Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.

Oprócz diety opartej na zasadach zdrowego żywienia wskazane jest utrzymywanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej np bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Powinna być to częsta i godzinna aktywność, np. 3 razy w tygodniu po 1 godzinie biegania lub intensywnej jazdy na rowerze.

Redakcja abcZdrowie.pl