Nadwaga u 18-miesięcznego dziecka

Witam, moja 18-miesięczna córka waży ok 14,5 kg i ma 90 cm wzrostu. Staram się podawać jej posiłki o stałych porach: 8-mleko 180ml, 11:30 warzywa gotowane,15: jogurt i jabłko,17-zupa drugie danie 19:30-mleko 150ml. Nie podaję jej żadnych cukierkow ani ciastek, do picia dostaje wodę, a do przegryzienia paluszki. Co może być przyczyną tej nadwagi? Jak ją troszkę odchudzić, żeby jej w przyszłości krzywdy nie zrobić. Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam Marta F.

Czy była Pani w tej sprawie u pediatry prowadzącego dziecko? W tak młodym wieku nie da się zdiagnozować nadwagi, dziecko prawdopodobnie ma taką właśnie budowę ciała, a to w żaden sposób nie determinuje jak będą się zmieniać wymiary dziecka z czasem. O ile stosowana przez Panią dieta jest prawidłowa nie ma powodów do obaw, że przekarmia Pani córeczkę. Z podanego przez Panią opisu diety sugerowałabym zrezygnować z paluszków i przekąsek w ogóle, Dziecko powinno jeść posiłki, a nie cały czas podjadać. Jeżeli lekarz nie zaleci innego postępowania proszę nie stosować żadnych specjalnych diet i wyłącznie obserwować rozwój córki. Jeżeli lekarz stwierdzi, że masa ciała jest nieprawidłowa powinien po pierwsze poszukać przyczyny (gdyż nadmierna masa u dzieci przeważnie jest wynikiem nieprawidłowości metabolicznych, a nie złej diety) oraz wydać skierowanie do dietetyka, który pomoże prześledzić jakie błędy w żywieniu dziecka popełniacie.