Nadwrażliwość emocjonalna u 20-latki

Nie potrafie zrozumieć swojego zachowania. Raz jestem przeszczęśliwa i nagle jedno słowo potrafi zmienić mój humor na całkowicie przeciwny smutek bez zupełnie logicznego powodu. Mam 19 lat i wydaje mi się że krzywdze swoim zachowaniem bliskich mi ludzi. Nie potrafie sobie również poradzić z napadami placzu w stanach smutku. Czy da się cos poradzic na tę nadwrażliwośc emocjonalną? Czy to wina hormonów?

Szanowna Pani

Przyczyn Pani stanu emocjonalnego może być wiele. Jest Pani młodą kobietą i bardzo dobrze, że jest Pani tak uważna w stosunku do siebie i reaguje Pani, w przypadku niepokojących Panią objawów.
Znalezienie przyczyn nie jest rzeczą szybką. Na początku sugeruję, jeśli nie miała Pani w okresie ostatniego roku badań okresowych, wykonanie ich (przede wszystkim morfologii z innymi parametrami). Jeśli wyniki nie wykażą nieprawidłowości, proponuję wizytę u psychologa. Samemu jest bardzo trudno z dystansem podejść do samego siebie i do wydarzeń, które mogły mieć wpływ na Pani obecny stan psychofizyczny. Psycholog jest osobą obiektywną, która w profesjonalny sposób wskaże przyczynę, a w dalszej pracy pomoże Pani zrozumieć powody swojego zachowania, a co najważniejsze, jeśli będzie Pani chciała, to umożliwi Pani zmianę zachowania i wzorców postępowania.

Życzę pomyślnego roku 2014. Pozdrawiam serdecznie.