Nadwzroczność

Czy wada nadzroczności grozi jaskrą? Czasem widzę lepiej, czasem gorzej. Noszę okulary jedno oko +3, a drugie +2,8. Czy przy tej wadzie można nosić soczewki? Czy wada nadwzoczność to wada, którą się ma od urodzenia? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

KOBIETA ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Szanowna Pani,

Odpowiadając kolejno na Pani pytania:

-Nadwzroczność nie jest przyczyną powstawania jaskry. Etiologia jaskry nie jest dokładnie poznana. Istnieje szereg różnych czynników wpływających na rozwój tej choroby. Do najważniejszych należą przede wszystkim: wiek - szczególnie narażone na rozwój choroby są ludzie w wieku senioralnym, a prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z wiekiem, oraz dziedziczność - grupę o podwyższonym ryzyku stanowią osoby, których krewni chorowali na jaskrę.

-Soczewki, jak najbardziej może Pani nosić. Oczywiście odpowiednio dobrane, po konsultacji z lekarzem okulistą.

-Nadwzroczność nie jest wadą wrodzoną. Pojawia się w różnym okresie życia. Jej częstość wzrasta wraz z wiekiem.