Nadżerka, cytologia II grupa - czy to przeciwwskazania dla stosowania doustnej antykoncepcji?

Witam. W styczniu byłam na rutynowym badaniu ginekologicznym, podczas którego lekarz nie stwierdził nadżerki, pobrano cytologię. Wynik - II grupa i komórki zapalne, wskazana kontrola po leczeniu przeciwzapalnym. Stosowałam globulki dopochwowe. Do kontroli zgłosiłam się niestety dopiero po 9 miesiącach czyli dzisiaj. Pan doktor stwierdził niewielką nadżerkę oraz pobrał cytologię. Zaznaczam, że jutro lub pojutrze spodziewam się krwawienia z odstawienia (przyjmują doustną antykoncepcję). Czy w takim wypadku wynik cytologii będzie wiarygodny? Czy to normalne, że nie otrzymałam nic na wyleczenie nawet niewielkiej nadżerki? Czy nadżerka może być stanem przed nowotworowym szyjki macicy? Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania. Bardzo się denerwuję tym bardziej, że nowotwory w mojej rodzinie występowały dość często i ostatnią rzeczą której bym chciała to nabawić się raka. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witaj.

Nadżerka może być następstwem zmian zapalnych, poporodowych lub występować jako tzw. nadżerka wrodzona. Nadżerka może być bezobjawowa, albo klinicznie objawia się krwawieniem kontaktowym  lub upławami.

Nadżerkę rozpoznaje się podczas oglądania szyjki we wziernikach w trakcie badania ginekologicznego.
Bezobjawowe nadżerki, przy prawidłowym wyniku badania cytologicznego nie wymagają leczenia. O ewentualnym postępowaniu zdecyduje Twój lekarz ginekolog po otrzymaniu wyniku badania cytologicznego.

Leczenie nadżerek objawowych polega na zniszczeniu nabłonka gruczołowego tworzącego nadżerkę najczęściej  na drodze elektro- lub kriokoagulacji.
Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty