Nadżerka i wynik cytologii

Witam, mój problem to nadżerka i wynik cytologii. L-SIL: zmiany śródnabłonkowe stopnia niskiego obejmujące koilocytozę(hpv) i możliwość CIN 1(dysplazacji małego stopnia) prosze o pomoc. bo nie wiem o co chodzi a lekarz mi nie chce wyjasnic o co chodzi, nic mi nie mowi. przepisal tylko gynalgin i lactovaginal. czy to pomoże? czy mam stan przed rakowy? prosze bardzo o pomoc z góry dziękuje!

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Kolposkopia jaką miała Pani wykonywaną jest najbardziej efektywną metodą różnicowania i określenia lokalizacji zmian śródnabłonkowych o małym nasileniu. Wywołane są one trwającą przez kilka lat infekcją HPV nabłonka strefy przekształceń. Histologicznie obserwuje się zmiany architektoniki w 1/3 warstwy nabłonka określane jako dysplazja małego stopnia (wg. klasyfikacji Richarda CIN1) lub jako L SIL. Jest to stan, w którym w obrębie nabłonka płaskiego szyjki macicy, pod wpływem zakażenie wirusem HPV dochodzi do masowego namnażania wirusa, któremu towarzyszą charakterystyczne zmiany w budowie komórek nabłonkowych ograniczone na ogół do wspomnianej dolnej 1/3 grubości nabłonka. Nieprawidłowości komórkowe nie są jednak zbyt nasilone i w 60% przypadków zmiany ustępują samorzutnie bez interwencji medycznej.