Nadżerka, powiększony jajnik oraz pęcherzyki na szyjce macicy. Co to jest?

Miałam nadzieję, że jestem w ciąży, ale była, u lekarza i okazało się że mam powiększony jajnik, nadżerkę oraz pęcherzyki na szyjce macicy.
Proszę mi opisać o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi? Co to jest, ile potrwa leczenie i kiedy będę mogła próbować zajść w ciążę?
Dziękuje i pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powiększenie jajnika spowodowane może być przez różne czynniki, od zespołu policystycznych jajników, przez różnego rodzaju łagodne guzy i torbiele, po raka tego narządu. Żeby znaleźć przyczynę powiększenia jajnika, konieczne jest wykonanie badania USG, najlepiej sondą przezpochwową.

Nadżerka szyjki macicy to częste znalezisko u kobiet w wieku rozrodczym. Zmiana ta zwykle ma charakter tzw. ektopii i nie wymaga leczenia, musi Pani jednak skonsultować tę kwestię z Pani lekarzem. "Pęcherzyki" na szyjce mogą być tzw. torbielami Nabotha, czyli zatkanymi gruczołami śluzowymi, które powstają na skutek gojenia się nadżerki. Czasem konieczne jest usunięcie torbieli Nabotha, to również powinna Pani omówić z lekarzem, który Panią badał.

Bardzo możliwe, że opisane zmiany nie będą stanowić żadnej przeszkody w staraniach o ciążę, które będzie Pani mogła rozpocząć już niedługo. Należy jednak najpierw ustalić przyczynę powiększenia jajnika, co najprawdopodobniej umożliwi, jak wspominałam, badanie USG.

Pozdrawiam serdecznie!