Nadżerka szyjki macicy a macierzyństwo

Witam Mam 29lat nie mam jeszcze swoich dzieci ale od jakiegoś czasu wiem i nie wiem co robić mam nadżerkę czy jak ją nie wyleczę to czy powstanie z tego rak szyjki macicy? Jedni mówią , ze ona zniknie jak urodze pierwsze dziecko ale narazie ich nie mam i moje jeszcze pytanie dotyczące macierzyństwa kiedy najpozniej moglabym się starać o 1 dziecko .

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie nadżerki szyjki macicy jest uzależnione przede wszystkim od: wieku pacjentki, wywiadu położniczego, objawów klinicznych (np. krwawienia z pochwy po stosunku), wyniku badania cytologicznego oraz obecności przewlekłej infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jeżeli wynik badania cytologicznego jest prawidłowy, objawy kliniczne znikome i badanie ginekologiczne nie budzi zastrzeżeń - nie trzeba stosować dużych ingerencji leczniczych, ewentualnie sprawdzić, czy nie istnieje infekcja dróg rodnych (w przypadku pozytywnego wyniku wdrożyć odpowiednie leczenie). Młoda kobieta planująca ciążę powinna wykonać przede wszystkim badanie cytologiczne i inne badania zalecane w okresie przedkoncepcyjnym. Nie ma określonej górnej granicy wieku kobiety stosownego dla ciąży. Oczywiście warto aby było to przez 35 rokiem życia ze względu na mniejsze ryzyko wad genetycznych, jednak nie jest to zasada.