Nadżerka w ciąży

Witam! Jestem w 10 tyg. ciąży. Ok. 7 tc miałam plamienia dostałam progesteron. Teraz też ponownie wystąpiły plamienia, byłam u lekarza - dzidziuś rozwija się prawidłowo i lekarz powiedział, że może być to spowodowane dużą nadżerką, którą mam. Przed ciążą też ją miałam, ale dwóch lekarzy mówiło, że jest mała i dopiero po porodzie można będzie coś z nią zrobić. Czy ciążą wpłynęła na to, że ona się powiększyła i krwawi? Czy przez to krwawienie może mi wyjść źle cytologia? Co roku robię cytologię i zawsze mam dobre wyniki, ale teraz jak ta nadżerka jest taka duża i krwawi, to się boję, że będą złe. Dlaczego lekarze nie kazali mi jej usunąć? Teraz miałabym święty spokój. Proszę mi poradzić, co mam zrobić z tą nadżerką. Czy ona się zmniejszy po porodzie? I czy krwawiąca nadżerka zawsze daje złe wyniki cytologi?

Witam serdecznie!
Niestety bez możliwości obejrzenia zmiany ani wglądu do Pani historii choroby niemożliwe jest udzielenie dokładnej odpowiedzi na Pani pytania. Jeżeli miała Pani rozpoznaną nadżerkę rzekomą (tzw. ektopię), będąca najczęstszym typem nadżerki szyjki macicy to nie ma Pani powodów do obaw. Nie stanowi ona bowiem żadnego zagrożenia dla ciąży i rozwijającego się płodu.

Jeśli jednak mamy do czynienia z nadżerką prawdziwą, to konieczne jest wykluczenie infekcyjnej przyczyny jej powstania. W przypadku jej rozpoznania wskazane jest wyleczenie ewentualnej infekcji jeszcze przed ciążą.
Nadżerka szyjki macicy może objawiać się nieprawidłową wydzieliną z dróg rodnych oraz obfitymi upławami, co sprzyja kolonizacji bakterii i nawrotom infekcji. Z tego też względu zwykle zaleca się leczenie nadżerki przed zajściem w ciążę. Nie wiem, dlaczego lekarze nie zalecili takiego postępowania Pani. Widocznie nie było bezpośrednich wskazań (nadżerka rzekoma) lub były nieznane mi przeciwwskazania.
Krwawienie z nadżerki w ciąży jest zjawiskiem często spotykanym. Wynik cytologii może być przejściowo dać wynik nieprawidłowy. Konieczna będzie weryfikacja po porodzie. Niestety po porodzie nadżerka sama się nie wycofa - konieczne będzie leczenie.
Pozdrawiam