Nagły wzrost prolaktyny

Witam, w badaniach pierwszych prolaktyna wyszła mi ok 16 po obciążeniu ok 240. Jest to 14krotny wzrost. Czy powinnam udać się z tym do lekarza i do jakiego? Co powoduje podwyższony poziom prolaktyny i jakie są jego skutki?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Nie ma Pani powodów do niepokoju. Prawidłowe wartości poziomu prolaktyny mieszczą się w zakresie 3,9-29 ng/ml. Prawidłowe jest również 6-krotne i większe zwiększenie stężenia prolaktyny po obciążeniu metoklopramidem. Co prawda niektóre laboratoria przyjmują węższą normę poziomu prolaktyny, jej poziom jest jednak sprawą dość i indywidualną. Jej nieznaczne podwyższenie może wynikać ze stresu, przyjmowania niektórych leków, chorób nerek czy niedoczynności tarczycy. Hiperprolaktynemia najczęściej daje objawy w postaci zaburzeń cyklu miesięcznego, spadku płodności i obniżonego libido.