Nalot na języku, pęknięcie, pieczenie i suchość jamy ustnej

OD DWÓCH LAT MAM ŻÓŁTY NALOT NA JĘZYKU I PĘKNIĘCIE W ZDŁUŻ JĘZYKA,PICZENIE,KAŚNOŚĆ,SUCHOŚĆ JAMY USTNEJ , REAKCJE NA POTRAWY; GORACE ,OSTRE,SŁODKIE

Pozdrawiam Izabela Sokólska.

Witam
Glossodynia to ból i pieczenie języka, którym towarzyszy często:
Suchość ust (kserostomia)
Niedobory witamin albo minerałów (takich jak witaminy B, żelazo i cynk)
Alergie
Zmiany hormonalne albo układu immunologicznego
Palenie tytoniu
Psychologiczne stany takie jak niepokój albo depresja
Zakażenia jamy ustnej, spowodowane przez bakterie albo grzyb (Drożdżycę)
Anemia
Długotrwałe podrażnienia w jamie ustnej
Uszkodzenie nerwu spowodowane usunięciem zęba
Uraz
Ból języka również może być powiązany z wykorzystaniem niektórych leków, obejmujące leki moczopędne (tabletki na pozbycie się wody z organizmu), tabletki na cukrzycę i niektóre leki na ciśnienie.
Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować:
- Usunięcie drażniących źródeł (chropowate brzegi na wypełnieniach, koronach albo protezach)
- Zastosowanie miękkiej plastikowej osłonki do poprawy lub pokrycia nieregularnych obszarów zębów
- Zastosowanie znieczulenia w obszarze bólu
- Mikrochirurgię naprawiającą nerw językowy, jeśli uszkodzenie nerwu jest przyczyną
- Niskie dawki benzodiazepinu, środka przeciwdepresyjnego albo przeciwpadaczkowych leków
- Zmiany w obecnych lekach, które mogą powodować ból
- Suplementy diety albo zmiany niskokaloryczne w razie niedoborów pokarmowych
- Leki przeciwgrzybiczne
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Witam!
Zaczynając od przyczyn najczęstszych, proszę sprawdzić ilość wypijanych płynów dziennie (minimum 1,5 litra wody), poziomy witaminy B w organizmie, przebadać się w kierunku cukrzycy u lekarza POZ.
Jeżeli wszystko będzie w granicach normy, to proszę wykluczyć obecność zespołu Sjogrena.
Niezależnie od wszystkiego zrobić wymaz z języka i policzków w celu wykluczenia grzybicy jamy ustnej.
Pozdrawiam!