Napady duszności: czy to może być nerwica?

Witam, wczoraj wieczorem dostałam dziwnego napadu duszności i nie mogłam złapać oddechu. Myślałam, że się uduszę. Dziś w pracy było tak samo. Musiałam siadać co chwilę i łapać głębszy oddech. Czy to mogą być objawy nerwicy? Dodam, że byłam dziś u lekarza, ale poziom tlenu w płucach i inne badania mam bardzo dobre. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Duszność często jest objawem zaburzeń lękowych.
Trudności z zaczerpnięciem tchu, niepokój, lęk przed śmiercią lub poważną chorobą to objawy zespołu lęku napadowego. W zespole lęku napadowego napady złego samopoczucia pojawiają się nagle, bez związku ze stresem, dlatego pacjenci są przekonani o istnieniu choroby cielesnej - wykonują więc szereg badań i konsultacji. Skuteczne leczenie zespołu leku napadowego polega na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych oraz psychoterapii.
W tej sytuacji polecam Pani wizytę u psychiatry, który zaproponuje odpowiednią terapię.

Z pozdrowieniami.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
nerwica objawia się różnymi dolegliwościami somatycznymi. Psychoterapia jest metodą najbardziej pomocną w tym zakresie i warto z niej skorzystać znajdując specjalistę. Jeśli lekarz, po konsultacji i przeprowadzeniu badań diagnostycznych wykluczy chorobę somatyczną, wówczas należy skonsultować się z psychiatrą/psychologiem. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie.
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl