Napady lęku a menopauza

Witam! Mam 50 lat, od 4 leczę się na nadciśnienie. W czerwcu tego roku ze względu na wysokie ciśnienie, lekarz zmienił mi leki na inne. Od tego czasu pojawiły się problemy. Leki dawały skutki uboczne, które wyzwoliły u mnie poczucie ciągłego lęku. Po wielu próbach wróciłam do starego leku, ale lęk pozostał. Kiedy tylko pomyślę albo źle się poczuję pojawia się uczucie niepokoju, a nawet paniki. Myślałam, że moje problemy są w jakimś stopniu związane z menopauzą. Poziom hormonów FSH 106, 5. Z energicznej, pełnej życia kobiety stałam się zastraszoną osobą, która nie wie gdzie szukać pomocy. Proszę o radę. Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani dolegliwości natury psychicznej mogą jak najbardziej być związane z okresem klimakterium. Różnego rodzaju zaburzenia psychiczne to często spotykany problem w tym trudnym dla kobiety okresie życia. (Nie wiązałabym ich raczej z lekami na nadciśnienie tętnicze.) Może Pani skorzystać z dobrodziejstw hormonalnej terapii zastępczej, szczególnie jeśli nie miesiączkuje Pani dopiero od niedawna (włączanie HTZ po kilku latach od ostatniej miesiączki nie powinno być praktykowane, gdyż wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dla zdrowia). Suplementacja hormonów bardzo często pomaga w przypadkach takich jak Pani. Ze względu na nadciśnienie, zapewne lekarz zaleci hormony w postaci plastrów. Jeśli jednak HTZ nie zniweluje lęków, konieczna może być konsultacja psychiatryczna i ewentualnie psycho- lub farmakoterapia. Póki co, proszę nie zwlekać i udać się do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!