Napady obżarstwa i pragnienie schudnięcia

Jestem zakłopotana. Od pewnego czasu nie mogę znieść swojego widoku. Jestem bardzo ambitną i utalentowaną dziewczyną. Marzą o odniesieniu sukcesu w show biznesie. Jednak jak zwykle prześladuje mnie idealizm. Posiadanie idealnej figury stało się moim życiowym celem. Mam 1,74 wzrostu i ważę 66 kg. Chciałabym koniecznie schudnąć parę kilogramów i nie potrafię. Widząc siebie, wpadam w zły nastrój i jem! Ale nie owoce, warzywa. Ja po prostu obżeram się z rozpaczy słodyczami, zapiekankami, które powodują jedynie tycie. To od razu powoduje, że się nienawidzę, wpadłam w depresję, nic mnie nie cieszy. Marzę, by schudnąć z 8 kg. Proszę o pomoc i jakieś rady, jak to zrobić bez efektu jo-jo.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Według wskaźnika masy ciała (ang. Body Mass Index), Pani waga jest w normie. BMI to współczynnik masy ciała, który oblicza się, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu [66 kg : (1,74 m)2 = 21,8].

Myślę, że Pani cechy charakterologiczne czy osobowościowe, jak dążenie do ideału, perfekcjonizm, ambicja, wysoki poziom aspiracji i wytrwałość, mogą mieć wpływ na Pani stosunek do własnego ciała i wyglądu. Pani po prostu uczyniła bardzo istotnym kryterium wartościowania własnej osoby wagę. Nie bez znaczenia są też czynniki społeczno-kulturowe, a więc kształtowanie przez media nawyków dietetycznych czy promowanie modelu urody opartej na szczupłej sylwetce. Zachowanie kontroli nad figurą kojarzy się z sukcesem życiowym. Bardzo niepokojące są u Pani wahania nastroju wskutek niezadowolenia ze swojego wyglądu. Zjadanie większych porcji pokarmu wywołuje u Pani spadek nastroju, pesymizm, smutek i jeszcze bardziej przekonuje Panią, że ma Pani mało atrakcyjny wygląd. Mechanizm funkcjonuje na zasadzie błędnego koła.

Pyta Pani, jak schudnąć bez efektu jo-jo. Artykuły na ten temat może Pani znaleźć między innymi pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-sie-zdrowo-odzywiac-i-schudnac
http://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-schudnac
http://portal.abczdrowie.pl/jak-schudnac-zdrowo
http://portal.abczdrowie.pl/jak-skutecznie-schudnac

Radziłabym rozważyć też konsultację u dietetyka, który pomógłby Pani dobrać odpowiednio zbilansowaną dietę albo zastanowić się nad aktywnym uprawianiem sportu – basen, aerobic, siłownia itp. Ponadto, sugeruję rozważyć wizytę u psychologa, by porozmawiać na temat tego, skąd wynikają u Pani wahania nastroju, spadek samopoczucia i epizody objadania się. Proszę nie bagatelizować objawów, które mogą być początkiem zaburzeń odżywiania się.

Pozdrawiam i życzę powodzenia