Nasilenie objawów depresji podczas menopauzy

Panie Doktorze, od kilku dobrych lat leczę się na depresję. Aktualnie biorę leki Efektin 75 mg i dorażnie oxazepan. Weszłam w cykl menopauzy i depresja jest tak bardzo nasilona ze nie radzę sobie. Tak jakby leki na depresję wogóle nie działały. Czy ma to związek, bo męczę się jak potępieniec - proszę o odpowiedż - pozdrawiam Dorota Nadmienie że do tego doszła silna osteoporoza.

Rzeczywiście nierzadko się zdarza, że menopauza wywołuje lub nasila objawy depresyjne. Zwykle w takich sytuacjach jest wskazane wdrożenie odpowiedniego postępowania, a w opisanej sytuacji - pełna ocena psychiatryczna i prawdopodobnie korekta leczenia. Przyjmuje Pani lek o potencjalnie podwójnym działaniu (serotoninergiczno-noradrenergicznym), jednak w powyższej dawce ten lek zazwyczaj wykazuje jedynie to pierwsze działanie. Zatem potencjał terapeutyczny tego leku nie jest w pełni wykorzystany. Być może lepszym rozwiązaniem byłaby zmiana na inny lek przeciwdepresyjny? Zachęcam do wizyty u psychiatry w celu dokładnego opisania Pani stanu psychicznego i rozważenia zmian w leczeniu. Ponadto warto rozważyć konsultacje ginekologiczną. Jest bardzo prawdopodobne, że istnieje możliwość takich zmian w Pani leczeniu, że objawy depresyjne będą mniej nasilone, a optymalnie - usunięte. Proszę pamiętać, że współczesnym celem leczenia depresji jest całkowite ustąpienie jej objawów, co bardzo często jest realne i możliwe.