Natrętne myśli a depresja

Od kilku miesięcy leczę się skutecznie na depresję. Tylko jedno się nie zmieniło. W mojej głowie pojawiaję się nagle przekleństwa w kierunku córeczki, którą bardzo kocham, np. myślę sobie "o dziwka się obudziła" itp. Także w kierunku mojego męża, np. jeśli biorę pilnik do ręki to powstaje w mojej głowie obraz, że mogłabym nim zrobić coś córeczce. Bardzo mnie to przeraża i przeszkadza. Przed depresją tego nie miałam. To moja druga depresja. Biorę od czerwca10 mg cipralex . Nie rozumiem czemu tak się dzieje, czy mogę się tego jakoś pozbyć? Bardzo kocham córeczkę i męża i zaczynam mieć poczucie winy.

ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Depresja należy do zaburzeń nastroju, które wykazują tendencję do nawracania. Bardzo dobrze, że podjęła Pani leczenie depresji. Cipralex jest stosunkowo nowym lekiem antydepresyjnym, ale bardzo skutecznym już przy małej dawce (10 mg), wykazuje niewiele skutków ubocznych i nie uzależnia. Jest polecany nie tylko w terapii depresji, ale także w leczeniu stanów lękowych i ataków paniki. Pisze jednak Pani w liście, że nadal dokuczają Pani natrętne myśli i wyobrażenia, które wzbudzają w Pani poczucie winy. Natrętne myśli mogą towarzyszyć zaburzeniom depresyjnym, ale mogą też świadczyć o innych chorobach, jak osobowość anankastyczna czy nerwica natręctw. Najlepiej, by porozmawiała Pani na temat tych niepokojących objawów ze swoim lekarzem psychiatrą. Być może trzeba zrewidować diagnozę i/lub zmodyfikować sposób leczenia. Odsyłam Panią do artykułów zamieszczonych w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/natretne-mysli
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-depresji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-depresji

Pozdrawiam i życzę powodzenia!