Natrętne myśli u 24-latki

Witam. Mam 24 lata. Od pewnego czasu cyklicznie napadają mnie czarne myśli, scenariusze, myślę, że np. osoby których nie widziałam już półtora roku zrobią mi krzywdę bo pamiętam że były złe że zerwałam z nimi kontakt, a były to osoby impulsywne, mimo że od tego czasu nie mam z nimi kontaktu i jak mijałam ich na ulicy nic mi się nie stało. Lub zaczynam płakać że boli mnie głowa = na pewno mam raka. Da się z tym walczyć samemu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, zależy w dużym stopniu od diagnozy, a tę ciężko postawić bez osobistego kontaktu i dokładnego wywiadu. Zachęcam więc do kontaktu ze specjalistą. Powinien to być psycholog- psychoterapeuta (jeśli będzie konieczność konsultacji psychiatrycznej, z pewnością dostanie Pani i takie wskazanie), z pomocą którego może Pani zacząć uczyć się panować nad obsesyjnymi myślami. Pozdrawiam, Justyna Owczarek- Skoneczna

Witam,

z Pani opisu wynika, że od pewnego czasu znacznie wzrósł poziom lęku i niepokoju, zaś Pani umysł tworzy scenariusze, które ten lęk dodatkowo wzmagają.

Myślę, że zamiast walczyć z tym samemu warto rozważyć konsultację terapeutyczną. Ludzie często zwracają się po pomoc do terapeuty z podobnymi odczuciami jak te, które Pani opisuje.

Pozdrawiam,