Natrętne myśli w depresji

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy przy depresji lub zaburzeniach lękowych natrętne myśli są czymś normalnym? Mam stwierdzoną depresję i ostatnio także zaburzenia lękowe. Mam natręctwa myślowe typu, że mąż mnie zostawi samą z dzieckiem, że znajdzie inną, atrakcyjniejszą ode mnie. Te natręctwa myślowe są na różne tematy, nie tylko na te, które wymieniłam wyżej, zdarza się, że budzę się rano już z jakimiś natrętnymi myślami, od których nie mogę się uwolnić:(:( Bywają dni, że znikają mi natręctwa myślowe i nastroje depresyjne i jest wszystko okej, normalnie funkcjonuję, a po paru dniach znowu wracają "te myśli", lęki, dziwny niepokój.

KOBIETA ponad rok temu

WItam serdecznie,

Natrętne myśli o tematyce związanej z obniżonym nastrojem należą do typowych objawów depresji. Epizody polegające na występowaniu tego typu myśli określa się jako ruminacje depresyjne. Objawy mogą ulegać nasileniu w godzinach porannych, jest to zgodne z typowymi dla depresji dobowymi wahaniami samopoczucia. Jeśli objawy okresowo mijają, może być to oznaką tego, że depresja zaczyna stopniowo ustępować.

W zmniejszeniu nasilenia myśli o depresyjnej tematyce może pomóc Pani psychoterapia. Polecam również podręcznik dla pacjentów autorstwa Ch. Padesky: ,,Umysł ponad nastrojem", zawierający wiele wskazówek, z których może Pani skorzystać.

Serdecznie pozdrawiam.