Natrętne przełykanie śliny

Witam. Mam 18 lat i od jakiegoś pół roku cierpię na dosyć denerwującą dolegliwość mianowicie częste przełykanie śliny. Jest to szczególnie dokuczliwe w kościele i w szkole gdy musze coś mówić przed całą klasą. Czy jest jakiś sposób na zminimalizowanie lub wyeliminowanie tego natręctwa? Będe bardzo wdzięczny za sugestie.

Z objawami natręctw warto zgłosić się do psychologa. Ważna jest bowiem analiza przyczyn takiego zachowania, które stanowi sposób redukcji napięcia emocjonalnego. Pytanie skąd ono się bierze, w jakich sytuacjach się pojawia itp itd. Polecam kontakt ze specjalistą.

Dzień dobry!

Tego typu natrętne zachowania, powtarzane czynności, schematy zachowań leczy się na drodze psychoterapii np. w nurcie poznawczo-behawioralnym. Zawsze warto również na początek porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu i wykluczyć ewentualne medyczne przyczyny trudności.

Pozdrawiam!