Nawracające afty i nieskuteczne leczenie

Pół roku temu pojawiły mi się po raz pierwszy afty w jamie ustnej.Afty zanikają po paru dniach lub po 2-3 tygodniach,ale na drugi dzień pojawiają się nowe.Ten stan trwa nieprzerwanie.Badania są w normie.Leki nie pomagają-wypróbowałam ponad 10 lekarstw.Czy jest możliwe zahamowanie tego stanu?Byłam u 5 lekarzy(laryngologów,stom i rodz) ale żaden nie mógł tego wyleczyć.Do kogo powinnam się z tym zgłosić??Czy immunolog zajmuje się tym,jeśli badania są w normnie?Czy powinnam zrobic inne dod badanie?

Witam, sprawa wyglada poważnie wiec radze.skonsultowac sie z lekarzem stomatologiem periodontologiem. Jesli masz dostep do uczelni medycznej, kieruj soe do Zakladu Chorob Blony Sluzowej. Nawracajace afty sa trudne do leczenia, a mechanizm ich powstawania nie zawsze mozliwy do zdiagnozowania.

Witam. Afty nawracające charakteryzują się występowaniem nawracających nadżerek lub owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej. Ich pojawianie się jest uwarunkowane nieprawidłowościami lub chorobami ogólnoustrojowymi. Mogą być one wywołane chorobami takimi jak np.: choroba Addisona-Biermera, charakteryzująca się niedoborem kwasu foliowego i witaminy B12, w zakażeniach wirusem HIV i HSV, przy niedoborach Fe, w chorobach pasożytniczych przewodu pokarmowego u dzieci . W tych przypadkach skuteczne leczenie choroby zasadniczej lub wyrównanie stwierdzonych nieprawidłowości prowadzi do trwałej eliminacji wykwitów z jamy ustnej. Są również chorzy u których nie można stwierdzić występowania chorób lub nieprawidłowości ogólnoustrojowych. W takim przypadku należy skupić się na podniesieniu odporności organizmu.